Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt separată în fapt de soț de aproape cinci ani. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt separată în fapt de soț de aproape cinci ani. Cum pot sa divorțez fără prezentare, și cât durează divorțul în astfel de cazuri?

Sunt separata in fapt de sot de aproape cinci ani. Cat dureaza divortul in astfel de cazuri?
Manuela Rășină, administrator
Nu durează mult un astfel de proces, având in vedere perioada îndelungată de timp în care sunteți despărțiți în fapt.
Luati legatura cu un avocat (recomandat sau de pe forum) sa va redacteze macar cererea de chemare în judecată, daca nu aveti resurse financiare si pentru reprezentarea în instanță.
Puteti fi reprezentata in procesul de divort ( deci fara sa va prezenti la termene) , doar daca va aflati in una din situatiile prevazute de art.920 c.proc.civ.
Art. 920
Prezenţa personală a părţilor
(1) În faţa instanţelor de fond, părţile se vor înfăţişa în persoană, afară numai dacă unul dintre soţi execută o pedeapsă privativă de libertate, este împiedicat de o boală gravă, este pus sub interdicţie judecătorească, are reşedinţa în străinătate sau se află într-o altă asemenea situaţie, care îl împiedică să se prezinte personal; în astfel de cazuri, cel în cauză se va putea înfăţişa prin avocat, mandatar sau, după caz, prin tutore ori curator.
...........................................................................