Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un autor a decedat în anul 2001, lăsând doi copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un autor a decedat în anul 2001, lăsând doi copii legitimi și un testament în favoarea unuia din ei. Succesiunea nu a fost dezbătută, conform cărui cod civil se va calcula rezerva succesorală?

Un autor a decedat in anul 2001, lasand doi copii legitimi si un testament in favoarea unuia din ei. intrebarea este daca se va efectua dezbaterea succesorala in prezent calculul rezervei succesorale se va face dupa vechiul cod civil sau dupa cel nou ? pentru ca sunt diferente. ( la vechiul cod rezerva era de 2/3 iar in noul cod este 1/2)
Manuela Rășină, administrator
Vechiul cod. Se aplică legea care era în vigoare la data morții celui despre a cărui moștenire este vorba. (= data deschiderii moștenirii)

art. 91 din Legea 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil
„Moștenirile deschise înainte de intrarea în vigoare a Codului civil sunt supuse legii în vigoare la data deschiderii moștenirii”.

Pentru înțelegerea textului este necesar a nu se confunda:
- deschiderea moștenirii (moștenirile se deschid prin moarte/în momentul decesului)
cu
- dezbaterea moștenirii (procedura succesorală notarială sau judiciară).

A dezbate = a discuta pe larg și adesea în contradictoriu o chestiune, o problemă etc. cu una sau mai multe persoane; a supune ceva discuției.
romascanu, moderator
Multumesc foarte mult doamna avocat. Mama a decedat in anul 2001 dar nu s-a dezbatut mostenirea nici pina acum.