Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,
Sint barbat,Indeplinesc conditia de a avea minim 35 de ani de contributie la Pensii,dar nu am decit 63 de ani impliniti.
As dori sa stiu daca valoarea pensiei DUPA 65 de ani va fi diminuata iesind ACUM in pensie anticipata (si netinind cont de modificarea punctului de pensie in viitor)
Va muntumesc pentru un raspuns.
Buna ziua.
Pensia se diminueaza doar daca iesiti ACUM la pensie.
La implinirea celor 65 de ani,se adauga penalizarea si coeficientiipentru perioade asimilate:stagiul militar,studiisuperioare,etc.
Pe Min Muncii sau La pensie.ro este un calculator de pensie.Trebuie sa bagati salariile avute in fiecare luna si va calculeaza pensia,.
Eu am bagat pana la 65 de ani(ma pensionez anticipat la 60,anul acesta) si mi-a scazut pensia cu 130 de lei,daca as ramane pana la acesti 65 de ani.
La pensionare anticipata,pierd 110 lei,dar in cinci ani,daca mai traiesc,se va indexa pensia cu mult mai mult decat pierd la 65.
Succes.