Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie boala/limita de varsta?!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie boala/limita de varsta?!

Buna ziua,
Este vorba de mama mea nascuta in mai 1958. Are vechime de munca 26 ani, si din 2005 este pensionata pe caz de boala. Anul acesta la comisia de expertiza s a emis nerevizuibil.
La Casa de pensii i s a spus ca in iunie 2019 poate depune cererea de pensionare.
Intrebarea este: pensia va fi una de boala, sau de limita de varsta?!

Multumesc anticipat
Limita de varsta.
Atunci nu mai inteleg nimic....de la casa de pensii i s a spus ca dupa analizarea dosarului, va ramane cu pensia care este mai avantajoasa, si dupa spusele dnei de acolo:"foarte posibil sa ramaneti cu pensia de boala"
mihaela_2, utilizator
Atunci nu mai inteleg nimic....de la casa de pensii i s a spus ca dupa analizarea dosarului, va ramane cu pensia care este mai avantajoasa, si dupa spusele dnei de acolo:"foarte posibil sa ramaneti cu pensia de boala"

Carp Mircea a scris:

Limita de varsta.

Legea este clara.
Legea 263/2010

Art.82
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Cei de la Casa de Pensii s-au referit că, în urma recalculării pentru limită de vârstă, S-AR PUTEA să rezulte ca cuantum o pensie mult mai mică decât pensia de boală, iar pensia cea mai avantajoasă ca cuantum va fi actuala pensie de boală. Deci cel mai probabil pensia nu va crește, iar ca sa nu scadă, va rămâne aceeași cum e acum cea de boală. Dar pensia va fi definitivă pentru limită de vârstă.
Dapix, utilizator