Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație locatari

Buna seara,
In 2016 in urma unei AG au fost alesi un președinte si 2 membri ai CEx ai asociatie.
In 2017 unul din cei 2 membri și-a dat demisia.
Tot in 2017 si al 2-lea membru și-a dat demisia si nu mai locuiește la adresa asociatiei dat demisia nu a fost înregistrată de președinte
In 2019 președintele a plecat fara să predea nici un fel de acte, cont, contracte, etc...
Locatarii fac presiune asupra celui de al 2-lea membru sa preia actele, responsabilitati, etc (pentu că demisia nu este înregistrată si se considera ca ar fi vicepreședinte) dar aceasta persoana refuza (pentru ca este convins că există nereguli în acte care nu au fost verificate niciodata de nimeni)

Poate fi obligată aceasta persoana sa preia niste acte in neregulă sau sa fie forțat să acționeze ca președinte în condițiile în care fostul președinte refuza să predea acte, ștampila, etc? Ce consecinte poate avea refuzul?
Ce poate face asociatia pentru a putea funcționa în continuare?

Multumesc mult!!!
Buna ziua!
Presedinele se alge, nu se impune...
Ce puteti face... Puteti face o adunare generala in care sa alegeti un nou presedinte si comitet.
Acestia, cu ajutorul unui avocat, pot actiona in instanta vechiiul presedinte pentru nepredarea actelor si eventualele nereguli constatate ( inainte de preluarea mandatului se va face un audit pentru a vedea exact situatia in are va aflati si de unde sa incepeti...)
Banuiesc ca unele acte se pot anula si reface de noua conducere...pentru restul, cum spuneam, va adresati instantei...
Va mai puteti adresa si primariei-compartimentul specializat, pentru a va indruma in rezolvarea situatiei...
Ionut.ion, utilizator
Nu poate fi obligata persoana sa exercite atributii atat timp cat in trecut a solicitat renunutarea la functie
Convocati adunare generala,supuneti discutiei situatia asociatiei de proprietari,desfasurati demersuri pentru a afla date relevante despre situatia platilor catre furnizorii de utilitati,hotarati alegerea unei echipe manageriale responsabile