Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa

Bună seara! O persoană care este asistent personal pentru o persoană cu handicap, poate să își facă un Pfa și să își păstreze în continuare jobul? Multumesc!
Da. Va inregistrati pfa-ul la registrul comertului si apoi in maxim 30 de zile depuneti si declaratia unica prin care va inregisrati si la finante, doar prin internet folosind contul personal deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual, prin care declarati valorile estimate ale incasarilor si platilor pentru acest an si ar rezulta un impozit pe venit estimat pentru pfa pe care aveti termen sa-l platiti la finante pana pe 15 decembrie 2019.
Sediul social al pfa il declarati la domiciliul din buletin (pe baza unui contract de comodat prin care puneti la dispozitia pfa o camera in suprafata de .. mp pentru administrarea si tinerea evidentei contabile la pfa fara sa deduceti cheltuielile cu utilitatile pe pfa) iar activitatea cu codul caen corespunzator o puteti declara la aceeasi adresa sau la o alta unde va inregistrati punctul de lucru.
Trebuie sa aveti in vedere ca daca veti inregistra la adresa respectiva pfa-ul si cu activitatea economica respectiva asta va a afecta la modificarea valorii impozitului pe locuinta care nu va mai fi cel obisnuit pentru locuinta rezidentiala. Oricum, va trebui ca in maxim 30 de zile dupa inregisrtarea pfa la registrul comertului sa depuneti si la directia de impozite si taxe a primariei o declaratie impreuna cu o copie dupa cetificatul constatator primit de la registrul comertului la infiintare si contractul de comodat.
george-neagu, moderator
Vă mulțumesc pentru raspuns! Numai bine!
george-neagu, moderator