Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru Inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru Inegal

Recent, am avut o discutie (opinie) contradictorie cu managerul meu direct. Drept urmare, am fost mutata de la punctul de lucru la care am lucrat in 2 schimburi (sch1 - 09:00 - 17:00, sch2 - 13:00 - 20:00 + sambata 10:00 - 17:00).
Punctul de lucru la care am fost mutata se afla intr-un centru comercial unde noul meu program arata cam asa:

saptamana1 - tura1

Data LUNI MARTI MIERCURI JOI VINERI SAMBATA DUMINICA
Tura1 6 0 11 11 6 0 0
09:00 - 15:00 09:00 - 20:00 09:00 - 20:00 09:00 - 15:00

34ORE

saptamana2 - tura2

Data LUNI MARTI MIERCURI JOI VINERI SAMBATA DUMINICA
Tura1 6 11 0 0 6 11 11
15:00 - 21:00 09:00 - 20:00 15:00 - 21:00 09:00 - 20:00 09:00 - 20:00

45ORE

Dupa cateva cautari am gasit urmatoarele articole:

" Art. 113 . [repartizarea timpului de muncă în timpul săptămânii]
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

Totodata, art. 137 din Codul muncii prevede ca repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica. In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern. In situatia in care repausul saptamanl este acordat in alte zile decat sambata si duminica salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Astfel, repartizarea inegala a timpului de lucru se face cu respectarea duratei normale a timpului de munca de 40 de ore pe saptamana (numarul total al orelor lucrate in intervalul unei saptamani (luni-duminica) sa nu depaseaca 40) si cu respectarea prevederilor privind repausul saptamanal (art 137 din Codul muncii ).

Art. 115 . [durata specială a timpului de muncă]
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore."

Intrebarile mele ar fi:

1. Din punct de vedere legal, dupa fiecare 12h, trebuie repaus de 24h (ceea ce la mine nu exista). Este corect?
2. Conform Art.113 durata normala a timpului de munca nu poate depasii 40h pe saptamana. (la mine in saptamana2, sunt 45 de ore). Cu toate ca in saptamana 1 sunt 34 ore, conform codul muncii, aceste ore nu se aduna. Corect?
KiralyOtto, utilizator
1. Intr-adevar, potrivit Codului Muncii, durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Dar, din ce atipostat nu reiese niciun program de munca zilnic mai mare de 12 ore.

2. Este corect, programul de lucru inegal se stabileste în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore.
In cazul in care doresc sa sesizez ITM-ul, am nevoie de un avocat? Sesizare mea ar fi intemeiata?
Nu aveti nevoie de un avocat pentru asa ceva ... in urma sesizarii dvs. ITM-ul va dispune efectuarea unui control la societatea respectiva.
In urma controlul se va verifica cele sesizate de dvs si se va constata daca s-a respectat sau nu legislatia muncii .