avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Faliment

Am un SRl la care de curind am inchis toata activitatea , am platit toti furnizorii mai am datorii la ANAF de aceea as dorii sa cer falimentul.
Cum inchei contractul de munca al administratorului ?
Ce demersuri trebuie sa fac pt a cere falimentul ?
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 09:39, 18 Septembrie 2019
Contractul de munca al administratorului (gestionarului/gerantului) se desface prin hotarare AGA.
Nu va sfatuiesc sa declarati intrarea in lichidare judiciara voluntara in cazul descris!!!
Ati lichidat datoriile catre furnizori dar ati lasat sa se acumuleze datoriile la fisc.
Ori, fiscul este prioritar, deci cazul se va recalifica in frauda fiscala.
Ultima modificare: Luni, 8 Aprilie 2019
Demos, utilizator
Daca datoriile depasesc 40.000 lei aveti obligatia de a cere intrarea in insolventa.

Cererea se depune la tribunalul in raza caruia are sediul societatea impreuna cu taxa de timbru de 200 lei si actele enumerate la art. 67 din Legea 85/2014.

Daca cereti dvs intrarea in insolventa puteti numi si lichidatorul prin acea cerere.

In cazul in care nu cereti dvs va numi instanta in mod aleatoriu.

Daca starea de insolventa a aparut de mai mult de 3 luni si nu depuneti cerere de intrare in insolventa comiteti infractiunea de bancruta simpla.

De aceea e de preferat sa nu agravati situatia amanand cererea de intrare in insolventa.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Daca nu declar eu voluntar ce alte obtiuni as mai avea?
Cum ar fi mai bine sa apelez la un avocat ,la un practician sau sa l depun documentele personal ?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2019
crisrian, utilizator
Daca nu declar eu voluntar ce alte obtiuni as mai avea?
Daca nu actionati dumneavoastra probabil va actiona ANAF.
Cred ca ar fi cel mai potrivit sa discutati cu un practician in insolventa.

Sper sa va fie de folos informatiile.

Alte discuții în legătură

Buna seara , am si eu o intrebare. am o firma care am deschis-o ... mariodurlej mariodurlej Buna seara , am si eu o intrebare. Am o firma care am deschis-o din 2008 si nu a fost folosita niciodata ,pana in 2014 am depus bilanturile dupa plecand ... (vezi toată discuția)
Insolvență colina colina Bună ziua, Dacă sunt o persoana juridică, care și-a încetat activitatea în 2014, in urma nereușitei de a face suficient profit încât să ies in ... (vezi toată discuția)
Lichidare firma inscrisa in masa credala a altei societati consuello consuello Buna ziua, se poate inchide/lichida o societatea, care este inscrisa in masa credala a unei alte societati ce este in procedura de faliment ? Societatea are ... (vezi toată discuția)