Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcerea din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcerea din CIC

Buna ziua,
In luna iulie o sa revin din cic, mai devreme.cu 60 de zile inainte de a face copilul 2 ani pentru a beneficia de stimulentul de reinsertie. Inainte de a ramane gravida, postul.meu a fost desfiintat iar eu am fost mutata pe un alt post unde nu-mi place, este sub pregătirea mea. Vreau sa va întreb daca pot cere reincadrarea pe un alt post cand revin in CIC si cum sa procedez? Mulțumesc!
Aveti dreptul de a vaîntoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

In cazul in care s-a desfiintat locul de munca - celpe care atif ost mutata inainte de intrarea in CCC - , angajatorul va trebui, mai intai, sa va ofere un alt loc de munca echivalent.

La revenirea din CCC se poate modifica c.i.m. cu acordul partilor sau unilateral de catre angajator in conditiile prevazute de Codul Muncii.