Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligativitate plata CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligativitate plata CASS

Buna seara! Sunt o persoană fără venituri de la sfârșitul anului 2014. Azi am primit de la ANAF o decizie de impunere Cass pe anul 2015 in valoare de 358 lei. Nu mi se pare corect să plătesc niste servicii de care nu am beneficiat. Sunt trecute 6 luni cu venituri din activități independente. Pot face ceva? Contestatie....Pentru anii 2016, 2017, 2018 se aplica aceeasi lege de obligativitate de plată CASS? Sper că nu.....Oricum, nu mi se pare corect să mă oblige să fac ceva impotriva voinței mele. Nu e normal! Nu vreau să mă asigur! E efectiv treaba mea daca vreau servicii medicale de la stat sau nu! Vă mulțumesc!
Toata lumea plateste cass pentru acele venituri din activități independente chiar daca nu a mers la doctor. Poate candva veti avea nevoie sa chemati salvarea, ce ziceti? Contributia la sanatate nu o platiti strict pentru dumneavaostra. E ca la pensie.
george-neagu, moderator
Buna ziua! N am spus corect. Nu am avut activitati independente, am avut grijă de o nepoată, fara salariu, doar întreținere. Este corect sa ma oblige sa platesc ceva de care n am beneficiat in acel an. Stiind că nu sunt asigurată , cand am avut nevoie de medic am platit. Pot contesta?

chance1 a scris:

Buna ziua!

george-neagu a scris:

Toata lumea plateste cass pentru acele venituri din activități independente chiar daca nu a mers la doctor. Poate candva veti avea nevoie sa chemati salvarea, ce ziceti? Contributia la sanatate nu o platiti strict pentru dumneavaostra. E ca la pensie.

Ati avut dumneavoastra ceva venit din moment ce apareti acolo la ei. Daca chiar credeti ca nu ati avut, mergeti la inspectorul de la finante si cereti lamuriri.
Buna ziua! Chiar asta am facut, dar n am rezolvat nimic , pentru ca erau zeci de persoane cu aceeași problema. Mulțumesc pentru raspuns!

george-neagu a scris:

Ati avut dumneavoastra ceva venit din moment ce apareti acolo la ei. Daca chiar credeti ca nu ati avut, mergeti la inspectorul de la finante si cereti lamuriri.