Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligativitate plata CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligativitate plata CASS

Buna ziua,

Saptamana trecuta am fost instiintat de catre ANAF ca figurez in evidenta fiscala cu sume datorate "Contributia de asigurari sociale de sanatate datorate de pers. care realizeaza venituri din activ. independente si persoane care nu realizeaza venituri", incepand cu 27.12.2017 si pana la 25.07.2018.

Mentionez ca in perioada iulie 2017 - iulie 2018 nu am inregistrat venituri, iar cardul de sanatate a fost suspendat pe toata aceasta perioada.

Tinand cont ca in toata aceasta perioada nu am beneficiat in nici un fel de serviciile medicale de stat (cardul de sanatate fiind inactiv) si tinand cont ca nu am inregistrat nici un fel de venit, de ce trebuia sa platesc catre stat 80 lei / luna (incepand cu 1 ianuarie 2018)?

Ce as putea sa fac pentru a contesta aceste sume pe care le consider abuzive?

Multumesc,
Stefan
Nu e vorba de niciun abuz. Trebuie sa mergeti la ei sa lamuriti, sa depuneti poate ceva declaratii pentru va scoate din evidente ca platitor de cass. Cum de pana la data 27.12.2017 ati platit cass si apoi nu. Lucrurile nu se sterg automat si nici ca nu ati beneficiat de servicii medicale nu e motiv sa nu platiti cass. Sunt altii care nu beneficiaza cu anii si totusi platesc caci nu se stie. Ne fiind asigurat la cass si la urgenta cand vine sa va ia salvarea, dupa trei zile de internare gratuita, va pune sa platiti spitalizarea si nu e putin.
george-neagu, moderator