avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS 2011-2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS 2011-2012

doresc sa stiu daca datorez cas pentru perioada cat nu am avut de munca respectiv ianuarie 2011-februarie 2012, nu figurez cu un venituri, in aceasta perioada am primit bani intr-un cont (o veche datorie de la un prieten) in valoare de 300 de ron, si am folosit tranzactii cu un card de cumparaturi achizitionat inainte de a ramane fara loc de munca

precizez ca in aceasta perioada nu am avut nevoie de spitalizare, vizite medici, etc

am tot mai multi prieteni care primesc scrisori in care sunt instiintati de plata penalitati din anii anteriori pentru neplasata cas, dar de ce ajung in 2013 pentru neplata unor contributii din perioada 2010-2012 si nu ajung la sfarsit de an, cum sunt instiintarile de neplata a impozitelor


Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 12:59, 21 Noiembrie 2013
Potrivit art.296^32 din Codul fiscal,in vigoare incepand cu data de 01.07.2012,CASS privind persoanele care nu realizeaza venituri,numai pentru a dobandi calitatea de asigurat au obligatia platii contributiei individuale lunare de asigurari sociale de sanatate. De altfel, nici pentru perioada 2010-30.06.2012 nu a fost aceasta obligatie(in art.257 din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii,nu se face referire la obligatia platii de catre persoane care nu realizeaza venituri).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Efectele juridice ale deciziei curþii constituþionale nr. 335/2011 Dobregina Dobregina Buna ziua. Sunt casnică şi sunt coasigurată prin soţul meu. În perioada 2007-2012 am obţinut venituri impozabile din dividente şi dobânzi, ... (vezi toată discuția)
Taxa asigurare sanatate cristinela25 cristinela25 Am nevoie si eu de citeva lamuriri privind aceasta taxa despre existenta careia am aflat ieri, 28.02.2013 : 1.daca lucrez in afara Ro, mai trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul cass pentru venituri din dividente sau dobanzi pentru o persoana casnica Dobregina Dobregina Buna ziua. Sunt casnică şi sunt coasigurată prin soţul meu. În perioada 2007-2012 am obţinut venituri impozabile din dividente şi dobânzi, ... (vezi toată discuția)