Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nume de familie reunit in casatorie, care e procedura?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nume de familie reunit in casatorie, care e procedura?

Ce procedure exista pentru a reuni 2 nume de familie la casatorie? Se intampla inainte, dupa, e o formalitate in plus ce necesita acte in plus?

Sa presupunem o situatie in care avem un Popescu-Georgescu Ion si Ionescu Ileana casatorindu-se, si vor sa aiba numele Ionescu-Georgescu dupa casatorie, este o procedura separata pentru aceasta situatie?

Merci
in declaratia de casatorie veti mentiona ce nume veti purta fiecare dupa casatorie.
Art. 281

Conţinutul declaraţiei de căsătorie

(1) În declaraţia de căsătorie, viitorii soţi vor arăta că nu există niciun impediment legal la căsătorie şi vor menţiona numele de familie pe care îl vor purta în timpul căsătoriei, precum şi regimul matrimonial ales.

(2) Odată cu declaraţia de căsătorie, ei vor prezenta dovezile cerute de lege pentru încheierea căsătoriei.

Art. 282

Alegerea numelui de familie

Viitorii soţi pot conveni să îşi păstreze numele dinaintea căsătoriei, să ia numele oricăruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un soţ poate să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.

In cazul dvs georgescu ionescu nu e posibil, ar trebui ca sotul sa il schimbe pe cale administrativa din popescu georgescu, in geogescu si apoi la casatorie daca aleg sa poarte numele lor reunite ii va chema ionescu georgescu cum isi doresc.