Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Daca eu barbat casatorit am pensie si sotia mea are pensie .Intrebare : daca in urma decesului sotiei pot opta pentru pensia sotiei aceasta fiind cu mult mai mare decat pensia mea( adica 1/2 din pensia ei) si renuntarea la pensia mea ?????
De unde știți cine moare primul`? Poate muriți dvs înaintea soției. Teoretic se poate renunța la pensia de drept, și se poate opta pentru pensia de urmaș.
Nu era vorba despre mine oricum .Ma interesa practic conform legislatiei daca se poate opta indiferent despre cine este vorba sot sau sotie .Multumesc !