Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternal.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternal.

Se pune vechime daca intru in concediu maternal?
Nu exista sintagma "concediu maternal"... fie va referiti la concediu de maternitate - pre si postnatal - , fie la concediu pentru cresterea copilului.

OUG 111/2010
art.22
......
(2) Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările și completările ulterioare.