Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Restituire garantie pfa radiat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Restituire garantie pfa radiat

Buna ziua,
PFA a incheiat contract de inchiriere pentru un spatiu, in baza unei licitatii publice cu strigare (spatiu apartinand domeniului public). Conform metodologiei de licitatii, dupa incheierea contractului acesta trebuie sa constituie o garantie speciala (asemanatoare garantiei de buna executie din materia achizitiilor).
Aceasta garantie se restituie la momentul incetarii contractului, daca pfa-un nu are debit si nu a deteriorat spatiul.
Pe parcursul derularii contractului de inchiriere, PFA-ul este radiat din oficiu. Proprietarul spatiului afla ulterior de aceasta radiere.
Mai poate proprietarul sa restituie garantia catre un PFA radiat?
Multumesc.
maxine, utilizator
Da.
Va multumesc pentru raspuns, dar baza legala?

In situatia platii garantiei, proprietarul (persoana juridica) va cere document justificativ din partea PFA-ului radiat cum ca a primit banii...