Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere notare c.f.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere notare c.f.

Speta: Proprietarul unui imobil incheie un antecontract de v-c. Cumparatorul nu/si indeplineste obligatia de a vira restul de bani la termenul convenit, drept pentru care nici vanzatorul nu incheie contractul de v-c. Cumparatorul se adreseaza executorului care noteaza la c.f. executarea. Instanta da castig de cauza vanzatorului care a formulat contestatie la executare. Am hotararea definitiva si irevocabila. Ce trebuie sa intreprind pentru radierea notarii la c.f.?
Multumesc frumos pentru raspuns.
buna ziua!
trebuie sa faceti o cerere de radiere a notarii, prezentati copie sentinta, tarif de 60 lei catre ANCPI.
Depuneti copie de arhiva dupa hotararea definitiva si irevocabila la cartea funciara solicitand radierea notarii !B-)
Multumesc! Nu am nevoie de nimic altceva decat sentinta?
Sentinta in copie legalizata de arhiva instantei care a emis-o si actul dvs de identitate in original(plus copie xerox). Se completeaza o cerere la cartea funciara si se achita o taxa pe loc. Si asta este tot!
B-)
Multumesc mult pentru raspuns, domnule Mihai!