Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gard de beton in spatele casei .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gard de beton in spatele casei .

Buna ziua , am in mostenire o casa parinteasca construita in anul 1900 care este amplasata cu spatele spre proprietatea vecinului , nu este chiar pe limita de horar , mai am in spatele casei 30 cm . Problema este in felul urmator , vecinul meu vrea sa isi construiasca gard de beton in spatele casei mele pe linia de hotar , problema este ca ar putea aparea fisuri in peretii din spatele casei daca vecinul se apuca de sapat fundatia gardului . Cum se poate proceda in cazul acesta ? Vecinul vrea ca eu sa demolez casa . Casa este intabulata .
ionut4000, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Distanta la care el poate sa faca gardul fata de casa care ar fi ? Am citit undeva ca nu are voie sa sape langa alta fundatie numai la 60 cm , hotarul fiind la 30 cm de casa .