Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. Este legală pretenția lui?

Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau atatia bani cash? Eu ies in pierdere mare caci trebuie prima data sa-i schimb in EURO si pe urma imi ia si comision banca cand ii scot cash... Ambele parti sunt persoane fizice.
Manuela Rășină, administrator
Nu se accepta plati fractionate ale sumei ce depaseste 50.000 lei, amenda ptr plata cash a unei fractii din suma totala este similara cu amenda ptr plata cash a intregii sume.

manutmu a scris:

Multumesc frumos pentru raspuns.
Ca solutie atunci am asa: sa convertesc suma mea din RON in EURO, sa scot cash 10 mii EURO (~ 50.000 lei) si restul sa ii transfer in contul ei deschis in EURO.

carmen2010, utilizator
Dumneavoastra veti pierde niste bani(transformarea din lei in euro) care acum ar insemna aploximativ 300 de euro. Vanzatorul isi va deschide un cont la banca dumneavoastra.Apoi la notariat veti plati 10000 de euro cash iar restul de 19000 euro ii veti plati in cont la banca in contul vanzatorului iar aceasta tranzactie nu va avea un comision fiind o tranzactie in interiorul aceleiasi banci. Daca vanzatorul vrea sa isi scoata banii din cont nu mai este obligatia dumneavoastra sa ii platiti comisionul datorat bancii pentru retragerea banilor
florindolcianu, utilizator
Dvs il directionati pe initiatorul acestui subiect catre o amenda.
Masurile care fac referire la disciplina financiara in cazul platilor si incasarilor in numerar, sunt prevazute in Legea 70 din 2015, actualizata.
Operatiunile de incasari si plati in numerar intre persoanele fizice, altele decat operatiunile de incasari si plati realizate prin intermediul institutiilor care presteaza servicii de plata autorizate de Banca Nationala a Romaniei sau autorizate in alt stat membru al Uniunii Europene si notificate catre Banca Nationala a Romaniei, potrivit legii, efectuate ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi, a prestarii de servicii, precum si cele reprezentand acordarea/restituirea de imprumuturi, se pot efectua in limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzactie. Sunt interzise incasarile si platile fragmentate in numerar pentru tranzactiile mai mari de 50.000 lei, precum si fragmentarea unei tranzactii mai mari de 50.000 lei.

florindolcianu a scris:

Dumneavoastra veti pierde niste bani(transformarea din lei in euro) care acum ar insemna aploximativ 300 de euro. Vanzatorul isi va deschide un cont la banca dumneavoastra.Apoi la notariat veti plati 10000 de euro cash iar restul de 19000 euro ii veti plati in cont la banca in contul vanzatorului iar aceasta tranzactie nu va avea un comision fiind o tranzactie in interiorul aceleiasi banci. Daca vanzatorul vrea sa isi scoata banii din cont nu mai este obligatia dumneavoastra sa ii platiti comisionul datorat bancii pentru retragerea banilor

In principal nu e problema dvs să îi faceti rost vânzătorului de bani cash.
Dvs procedati legal, ii achitați prețul și cand are banii in cont, n-are decât să își scoată cât numerar vrea.
Va rog frumos ca sa inteleg: nu pot sa procedez asa: echivalentul a 50.000 RON cash in EUR si restul prin transfer bancar din contul meu in EUR in contul lui in EUR?
Plata asa inseamna fragmentarea unei tranzactii care e ilegal ?
manutmu, utilizator