Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumpărat acum un an un apartament în care încă ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumpărat acum un an un apartament în care încă nu ne-am mutat. Este normal să plătim cheltuieli de judecată pentru un proces finalizat acum, dar început de asociație în 2017?

Buna ziua! Intamplarea face ca acum 1 an de zile in 2018 am cumparat prin credit bancar un apartament in care nu ne-am mutat inca. Acum cateva zile asociatia de proprietari a fost data in judecata de catre firma ce administra blocul in 2017 cum ca nu s-au platit niste facturi de la acea vreme. Asadar ca sa fie reprezentati la proces asociatia isi ia avocat sa ii reprezinte. Astfel ne trezim si noi la avizier cu plata avocat si cheltuieli de judecata, noi care in momentul acela cand lipsesc niste plati facute firmei care administra blocul in perioada aceea, nu eram proprietari in acel bloc. Intrebarea mea este daca este legal ca sa ne puna si pe noi sa platim? multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Nu conteaza cand s-au petrecut faptele pt care a fost data in judecata asociatia, conteaza cand anume a aparut obligatia platii (hotararea instantei). Daca la data hotararii ramase definitive erati proprietar, din nefericire si dvs trebuie sa platiti.
multumesc de raspuns....dar plata avocatului si cheltuielile de judecata si astea trebuie platite de catre noi?
Mai cu seama acelea. E ca si cum cumparati un auto SH si crapă ceva dupa cateva zile. Dvs platiti si piesa (facturile neachitate in 2017) dar si manopera (cheltuielile de judecata + avocat).
Puteti vobi cu fostul proprietar, poate doreste sa suporte cheltuielile, desi nu e obligatia lui ...
Locuitul in condominiu obliga la respectare dispozitiilor in domeniu
Daca hotararea judecatoreasca a aparut de cand dv detineti calitatea de proprietar in imobil,
automat va revine obligatia sa achitati cota parte repartizata
ECHO ECHO echo echo ....

Confirm! E un papagal închis in serverul care gazduieste forumul...
CipM, utilizator