Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare imobiliara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare imobiliara

Am o datorie de 8000 RON. Suntem 3 coproprietar dar fără partaj. Pt. aceasta suma pot fi eu executat imobiliar?
Da, creditorii pot solicita partajarea bunului comun , prin atribuirea acestuia catre dvs, in vederea executarii silite.

De asemenea, cota-parte dintr-un bun , odata determinata , poate fi urmarite, in vederea indestularii creantei.

Ok va mulțumesc. Dar ma pot obliga sa fac partajul? În condițiile în care ceilalți coproprietar i nu vor acest lucru
baltamircea, utilizator
Partajarea se va face la cererea creditorului împotriva voinței dvs, că de asta se cheamă executare silită. Se face totul silit, nu vă cere nimeni acordul de voință.