avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare imobiliara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare imobiliara

Am o datorie de 8000 RON. Suntem 3 coproprietar dar fără partaj. Pt. aceasta suma pot fi eu executat imobiliar?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:14, 16 Aprilie 2019
Da, creditorii pot solicita partajarea bunului comun , prin atribuirea acestuia catre dvs, in vederea executarii silite.

De asemenea, cota-parte dintr-un bun , odata determinata , poate fi urmarite, in vederea indestularii creantei.

Ok va mulțumesc. Dar ma pot obliga sa fac partajul? În condițiile în care ceilalți coproprietar i nu vor acest lucru
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2019
baltamircea, utilizator
Partajarea se va face la cererea creditorului împotriva voinței dvs, că de asta se cheamă executare silită. Se face totul silit, nu vă cere nimeni acordul de voință.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiunea oblica sau contestatia la executare pentru partaj imobil? DanyD DanyD Care este cadrul procesual corect in situatia in care, in calitate de creditor (am inceput deja executarea silita) doresc partajarea unui imobil detin de ... (vezi toată discuția)
Executare silita, debitor mostenitor, succesiune nedezbatuta Bara62 Bara62 Am un credit de nevoi personale negarantat. Am primit documentele de executare silita de 26 000 Ron de la un executor judecatoresc din Cluj. .Casa este pe ... (vezi toată discuția)
Coproprietate pe cote parti. reguli privind plata impozitului si vanzarea cris_89 cris_89 In urma succesiunii facute in urma decesului bunicului, mama mea a mostenit o jumatate dintr-o proprietate (casa parinteasca) iar cealalta parte a fost ... (vezi toată discuția)