Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asigurarea medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asigurarea medicala

Buna ziua,

Mi s-a făcut angajarea legal, începând cu data de 29 Martie 2019, când devin asigurat medical ?

Mulțumesc!
nicolly, utilizator
Pentru salariaţi, asigurarea începe la data încheierii contractului de muncă, deci când începe serviciul şi inceteaza în termen de trei luni de la data incetarii contractului de muncă.
Medicul de familie mi-a spus ca nu sunt asigurata, pentru ca nu apare pe cardul de sănătate, logic , pt. ca încă nu s-au plătit taxele încă și ca nu pot nici cu adeverința , in cazul acesta eu cum procedez, fiind și însărcinată.