Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ce se poate întâmpla dacă pleci de la hotel și nu ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ce se poate întâmpla dacă pleci de la hotel și nu achiți cazarea?

Buna ziua ! As dori să știu ce se poate întâmpla dacă pleci de la hotel și nu plătești cazarea , hotelul având datele personale și contractul încheiat în momentul cazării ? Este un caz penal ?
In functie de imprejurari. Ar trebui ca hotelul sa faca plangere la politie si sa demonstreze ca a existat intentia de a nu se plati. Altfel poate fi un simplu caz civil de recuperare a unei creante. Depinde unde e hotelul: daca acesta e in strainatate si cetateanul tepar e in Romania, niciunui hotel nu-i va conveni sa recupereze banii in civil, din cauza costurilor cu avocatii. Va face plangere la politie si se va constitui parte civila. Mai ales daca in tara respectiva politia si sistemul judiciar chiar functioneaza. Si mai conteaza si suma...ca daca e mica...nu se mai complica nimeni.