avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dizolvarea unei Asociatii de Proprietari daca nu are ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dizolvarea unei Asociatii de Proprietari daca nu are Presedinte

Buna ziua,
Presedintele Asociatiei de locatari si-a depus demisia si momentan niciun proprietar nu doreste sa preia aceasta functie. Imi puteti spune, va rog, daca exista riscul dizolvarii Asociatiei daca nu avem presedinte si care sunt consecintele pe perioada cat nu avem un presedinte. Sau ce variante ar fi, in cazul in care niciun proprietar nu va accepta aceasta functie. Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:00, 14 Septembrie 2021
ynocentta a scris:

In cazul presedintelui de asociatie de proprietari este gresit utilizat termneul de demisie deoarece acesta exercita responsabilitati in baza unui cntract de mandat
Conform disp Codul muncii demisia opereaza numai in cazul CIM

Presedintele isi exercita functia pe baza "mandatului", adica prin hotarare AG - art 53 a) + k).
"Contractul de mandat" este forma de remunerare - art 58 (1)
Deci respectivul presedinte, ales pe cateva zile, este doar manadatat, ar fi stupid sa i se intocmeasca si contract de mandat.
Implicit cuvantul 'demise' isi pastreaza sensul din DEX: act prin care cineva renunță (de bunăvoie) la o funcție.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2019
CipM, utilizator
si daca nu se mai intruneste nici com.ex. si nici ad.gen.?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O sa fie ca masina fara volan si fara motor. O sa mearga cat tine valea si pana la prima cotitura. Cand o sa aiba nevoie de ceva ce nu merge fara una din alea doua (de ex revizia la gaze, eventual detectoare sau o recontractare), o sa le vina mintea la cap.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CipM a scris:

Nu se dizolva asociatia, nici daca n-are presedinte si nici dacă nu are membri CEx.
Practic se mai poate merge pe iuteala de mana si nebăgare de seama si se poate supraviețui fără presedinte o perioada cu conditia sa aveti măcar membrii CEx (merge si fără ei un timp).
In cel mai rău caz se sacrifica cineva, se lasă ales, rezolva treaba, a doua zi isi demisia.
Chiar își imaginează careva vreo situație care nu se poate rezolva si fără președinte ? Furnizorii, accesul la contul bancar, instanta, primăria, se pot rezolva de CEx sau prin hot AG. Altceva?

Să zicem că avem cazul în care, datorită amenzilor din Legea 196/2018, art. 102, nu mai dorește nimeni să conducă Asociația de Proprietari, toți fiind speriați că vor plăti amenzi uriașe.
Să zicem că această situație dăinuie de minim 2 ani.
Nu ar fi bine să fie dizolvată de drept sau chiar desființată această așa-zisă Asociație ... fără organe de conducere ?
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2019
flory_mr, utilizator
Ar fi bine, dar daca nu prevede legea, in ce baza sa fie dizolvata de drept?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie presedinte asociatie de proprietari karageta karageta Buna ziua. Sunt presedintele unei Asociatii de proprietari si doresc sa-mi dau demisia. Am anuntat CEX...si am stabilit o sedinta ptr a-mi prezenta demisia ... (vezi toată discuția)
Demisie presedinte de asociatie bogdan.drg13 bogdan.drg13 Buna ziua, Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si as dori daca se poate sa ma consultati in legatura cu o problema. As dori sa imi dau demisia ... (vezi toată discuția)
Mandat președinte asociație de proprietari CNRR CNRR Bună seara, M-ar interesa, în calitate de membru al CEx-ului unei asociații de proprietari care este momentul concret în care președintele ... (vezi toată discuția)