Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minciuni în timpul procesului de partaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minciuni în timpul procesului de partaj

Sunt intr un proces de partaj , iar fostul meu sot a mintit cu nerusinare ca nu am avut o relatie de sot si sotie si ca nu am locuit niciodata impreuna. Am locuit impreuna din 2001 pana in 2014, fiind casatoriti legal din 2004 pana in 2014 cand am introdus actiune de divort care s a definitivat in 2016. Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac sa l bag la marturie mincinoasa in conditiile in care pot dovedii ca minte? Se deschide un alt dosar la cererea mea pentru aceasta actiune? Va multumesc anticipat!
Sotul nu a fost martor in proces, ci parte reclamanta sau parata, astfel ca nu pateste nimic daca nu spune adevarul. Doar martorii raspund pentru declaratii dupa depunerea juramantului.
Multumesc , doamna av. Cazacu Ioana! Ma gandeam ca nu se poate face nimic.....