Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inchidere PFA norma de venit la mijlocul anului.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inchidere PFA norma de venit la mijlocul anului.

Buna ziua,

Am un PFA la norma de venit pentru care am depus deja declaratia unica pentru anul acesta, si pe care desfasor activitate in momentul de fata.

Va rog sa ma sfatuiti, in cazul in care sunt nevoit sa il inchid la jumatatea anului sau in cursul acestui an, cum se procedeaza mai exact ? Se plateste procentaj din norma de venit, pe cate luni a fost PFA activ, sau este alta modalitate de calcul ?

Va multumesc anticipat.
Da, se va recalcula norma de venit raportat la perioada pana la data adica luna inscrisa in hotararea de la registrul comertului (de radiere).
Va multumesc frumos pentru raspuns.