Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Banii proveniți din salariu în timpul căsătoriei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Banii proveniți din salariu în timpul căsătoriei pot face obiectul partajului, sau sunt bunuri proprii ale celui care i-a câștigat?

Bunurile dobândite împreuna se împart la divorț, dar cum rămâne cu banii câștigati din salariul unuia dintre soți?
Manuela Rășină, administrator
Nu inteleg care va e problema mai exact.
Unul din soți a economisit din veniturile salariale o suma foarte mare de bani.
Întrebare:
La separarea cuplului, trebuie sa partajeze acele economii?
Mulțumesc.
Art. 341

Veniturile din muncă şi cele asimilate acestora

Veniturile din muncă, sumele de bani cuvenite cu titlu de pensie în cadrul asigurărilor sociale şi altele asemenea, precum şi veniturile cuvenite în temeiul unui drept de proprietate intelectuală sunt bunuri comune, indiferent de data dobândirii lor, însă numai în cazul în care creanţa privind încasarea lor devine scadentă în timpul comunităţii.

Detalii: [ link extern ]

Conteaza insa si contributia fiecaruia la cumularea fondurilor comune/achizitionarea de bunuri etc
Veniturile din munca incasate reprezinta bun comun si sunt supuse partajului.
Dar însă daca dovediți că dvs încasări 10.000 ron si celalalt sot 1000 ron in timpul căsătoriei procentul se modifica, nu 90 % cu 10% dar nici 50% cu50%.