avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Banii proveniți din salariu în timpul căsătoriei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Banii proveniți din salariu în timpul căsătoriei pot face obiectul partajului, sau sunt bunuri proprii ale celui care i-a câștigat?

Bunurile dobândite împreuna se împart la divorț, dar cum rămâne cu banii câștigati din salariul unuia dintre soți?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Andrei Cob , utilizator 00:40, 25 Aprilie 2019
Nu inteleg care va e problema mai exact.
Unul din soți a economisit din veniturile salariale o suma foarte mare de bani.
Întrebare:
La separarea cuplului, trebuie sa partajeze acele economii?
Mulțumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 341

Veniturile din muncă şi cele asimilate acestora

Veniturile din muncă, sumele de bani cuvenite cu titlu de pensie în cadrul asigurărilor sociale şi altele asemenea, precum şi veniturile cuvenite în temeiul unui drept de proprietate intelectuală sunt bunuri comune, indiferent de data dobândirii lor, însă numai în cazul în care creanţa privind încasarea lor devine scadentă în timpul comunităţii.


Detalii: [ link extern ]

Conteaza insa si contributia fiecaruia la cumularea fondurilor comune/achizitionarea de bunuri etc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Veniturile din munca incasate reprezinta bun comun si sunt supuse partajului.
Dar însă daca dovediți că dvs încasări 10.000 ron si celalalt sot 1000 ron in timpul căsătoriei procentul se modifica, nu 90 % cu 10% dar nici 50% cu50%.

Alte discuții în legătură

Partaj cont personal lucia58 lucia58 in urma divortului sunt in partaj cerut de mine ,cu sotul meu.Vreau sa stiu daca contul meu personal trebuie sa-l impart cu el .Precizez ca fostul meu sot in ... (vezi toată discuția)
Partaj conturi bancare SorinGeo SorinGeo Buna ziua, Imi puteti spune va rog pana la ce cota parte se poate ajunge intr-un proces de partaj al banilor din conturile bancare dobanditi in timpul ... (vezi toată discuția)
Partaj...... AVO_JR AVO_JR am nevoie de putin ajutor, mai exact de o informatie referitoare la partaj. in situatia in care noi am cumparat impreuna un apartament (60.000 euro) prin ... (vezi toată discuția)