Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce se intampla cu autoturismul in cazul unei societati ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce se intampla cu autoturismul in cazul unei societati suspendate?

Am o societate comerciala care nu va mai avea incasari si doresc sa-i suspend activitatea cat mai repede, pentru a nu mai plati impozitul forfetar. Societatea detine un autoturism . Voi putea in continuare sa efectuez cheltuielile necesare pentru autoturism ( prime de asigurare, etc). In caz de dauna societatea va putea sa incaseze despagubirea? Mai mult - ulterior voi putea vinde autoturismul daca voi dori? Multumesc
violeta g, utilizator
puteti sa efectuati cheltuieli , insa nu le puteti inregistra in contabilitate decat in momentul in care firma isi reia activitatea.
se presupune ca atunci cand firma nu functioneaza , atunci nici masina nu o puteti utiliza , in consecinta aveti grija cu incasarea despagubirilor.
Nu veti putea vinde masina daca aveti activitatea suspendata.
Mult succes ,
Nu puteti efectua cheltuieli (cu documente emise pe numele firmei) in perioada cit aveti activitatea suspendata.Autoturismul se poate instraina inainte de suspendare.Sau cheltuielile vor fi pe persoana fizica...