Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Ce se întâmplă cu o marcă refuzată de tribunal?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Ce se întâmplă cu o marcă refuzată de tribunal?

Să presupunem că o cerere de marcă este refuzată de OSIM și ajunge la tribunal, ce se întâmplă cu acea marcă și produsele acoperite de ea, dacă este refuzată și de tribunal ?
Cât poate dura un asemenea proces ?
mirceam11, utilizator
care marca? daca ea a fost respinsa, ea nu a existat nici un minut.
OSIM analizeaza cererea si eventualele contestatii in termen de 6 luni, dupa care o accepta sau o respinge (motivat).
dvs puteti sa contestati respingerea la OSIM, care nu trebuie neaparat sa-si mentina parerea initiala, iar mai apoi in justitie. solutia OSIM se da dupa cca. 3 luni. in justitie e mai greu de estimat.
tineti cont de faptul ca majoritatea respingerilor se fac din cauza obiectiilor depuse de partile interesate (pe care le cunoasteti, fiindca procesul OSIM e transparent).
nu in ultimul rand, exista posibilitatea unui compromis cu acele parti.