Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternal

Bună ziua! Am și eu o întrebare. Am întrat astăzi în concediu prenatal. Am lucrate lunile ianuarie, februarie, martie și aprilie. Știu ca se calculează ultimele 6 luni. Am o pauza de 3 luni în care nu am lucrat. Și anume octombrie, noiembrie și decembrie. Pt bani se calculează lunile august, septembrie, ianuarie, februarie, martie și aprilie sau ies cu 0 lei pe cele 3 luni nelucrate? Multumesc
Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10 din OUG 158/2005.
In situatia veniturilor din salarii, baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

In speta, se calculează lunile august, septembrie, ianuarie, februarie, martie și aprilie .
Mulțumesc mult