avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am provocat un accident, am încheiat amiabilă, dar ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am provocat un accident, am încheiat amiabilă, dar sunt citată ca intervenient pentru că asigurătorul meu refuză plata integrală a despăgubirilor. Mi se poate cere mie să achit diferența?

Bună ziua! În urma cu aprox 6 luni am provocat un accident rutier din care a rezultat avarierea autoturismului personal și a unui alt autoturism. Am încheiat o constatare amiabila și în următoarea zi am mers împreună la constatare la asigurătorul meu. Nu am mai primit nici o comunicare referitoare la acest dosar pana astăzi, când am primit o citație pt procesul intentat de service ul auto care a efectuat reparația autoturismului pagubitului, societății de asigurare, care refuza plata integrala a despăgubire, pe considerentul ca este nejustificat de mare. Eu sunt citata, în calitate de "intervenient". La ce ar trebui sa ma aștept? Exista vreo posibilitate sa mi se ceara mie sa suport diferența dintre cererea de despăgubire din partea service ului și suma pe care societatea de asigurare e dispusa sa o plătească? Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 26 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
In asemenea spete, se citeaza cel vinovat,in calitate de intervenient, conform legii. Nu aveti obligatia sa va prezentati nici macar sa raspundeti in scris. Asiguratorul dumneavoastra raspunde pentru dumneavoastra pentru toate pagubele pe care le-ati facut. Dumneavoastra nu aveti de facut nimic in acel dosar.
Sunt multe lucruri de clarificat. Im primul rand valoarea (reala) de piata al masinii, fiind si cel mai important. Daca valoarea reparatiei depaseste aceasta valoare, e normal ca Asiguratorul sa nu mai poata sa plateasca integral. Daca totusi proprietarul a hotarat repararea masinii in astfel de conditii si-a asumat ca va plati si diferenta. Nu vad rolul sevice-ului de-a va cita pe Dvs in calitate de intervenient. Nu aveti nici o responsabilitate contractuala cu service-ul. Daca v-ar fi chemat Asiguratorul unde aveati RCA-ul era cu totul si cu totul altceva. Informatiine ce se va mai intampla.
Bună ziua,

Sunt citata prin cererea de întâmpinare depusa de asigurător, însă am înțeles ca aceasta este procedura standard.
Legat de valoarea reala a autoturismului, cred ca se ridica la costul total al reparatiei - este vorba de o mașină destul de veche. Proprietarul a acceptat reparația bazându-se pe faptul ca va fi achitata prin RCA, ulterior a semnat un contract de cesionare a creanței către service, pt ca service ul sa se judece cu compania de asigurare....


Szekely Barna a scris:

Sunt multe lucruri de clarificat. Im primul rand valoarea (reala) de piata al masinii, fiind si cel mai important. Daca valoarea reparatiei depaseste aceasta valoare, e normal ca Asiguratorul sa nu mai poata sa plateasca integral. Daca totusi proprietarul a hotarat repararea masinii in astfel de conditii si-a asumat ca va plati si diferenta. Nu vad rolul sevice-ului de-a va cita pe Dvs in calitate de intervenient. Nu aveti nici o responsabilitate contractuala cu service-ul. Daca v-ar fi chemat Asiguratorul unde aveati RCA-ul era cu totul si cu totul altceva. Informatiine ce se va mai intampla.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare rca - val daune mai mare decat val acordata de asigurator otiliap otiliap buna ziua acum 2 zile am facut un accident de masina , eu am fost de vina , m-am inteles pe care amiabila cu celalat sofer, i-am dat asigurarea, azi m-a sunat ... (vezi toată discuția)
Despagubire dauna auto cosmi_09 cosmi_09 Buna seara, Solicit ajutor in urmatoarea problema: in urma unui accident auto in care un sofer a venit din spate in timp ce noi acordam prioritate unui pieton ... (vezi toată discuția)
Nemultumit valoare dauna totala auto dima alexandru dima alexandru Am fost implicat intr-un accident rutier cu dauna totala pentru masina . Valoare de reparatie service 17.000 lei , masina avand 10 ani valoarea ei depaseste ... (vezi toată discuția)