Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... nemultumit valoare dauna totala auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

nemultumit valoare dauna totala auto

Am fost implicat intr-un accident rutier cu dauna totala pentru masina .
Valoare de reparatie service 17.000 lei , masina avand 10 ani valoarea ei depaseste valoarea de reparatie . Am fost la asigurator iar acesta da o despagubire in valoare de 9.318 lei + epava , incadrand autoturismul la satisfacator .
Date despre masina : Volvo S40 TD / 2000 pret catalog 19.900 euro / masina arata inainte de accident bine , fara rugina , fara defectiuni , interior bun , cauciucu bune si un kilometraj la bord de 174.000. De ce asiguratorul da mai putin de 15 % din valoarea de catalog a masinii ? Este corect calculul lui ?
Pentru a primi un raspuns exact, precizeaza daca la deschiderea dosarului de daune te-ai prezentat la asiguratorul tau CASCO sau nefiind vinovat de producerea evenimentului, ai utilizat polita RCA a persoanei vinovate si te-ai prezentat la un asigurator RCA ?!
Calculul este corect.
Rulajul mediu la 10 ani este de 150.000 km astfel ca la un rulaj de 174.000 km masina a intrat la satrea satisfacatoare.
Ati primit mai putin de 15% deoarece din aceasta valoare s-a scazut valoarea epavei de 25%.
19.900 x 15% x 75% = 2.238,75 Euro
Calculul corespunde Ord.CSA 05/ 2010 anexa 3:
Peste 150000Km la 10 ani vechime,valoarea reala este 15% din valoarea de catalog.La dauna totala pe RCA, pagubitul primeste acei 15% daca suporta diferenta in plus a reparatiei sau , daca nu doreste sa repare autovehiculul, primeste 75% din valoarea reala + epava, considerata a fi maxim 25% din valoarea reala.Daca faceti o mica socoteala, se pare ca asiguratorul a efectuat corect calculele.
nucu$, utilizator
De ce nu intra in starea medie , tinand cont de starea buna a autoturismului si de diferenta mica de kilometri in plus ? Cum se calculeaza valoarea reala ? Am vazut in calculul inspectorului de daune ca a folosit diferenta de kilometrii in plus ca sa treaca autoturismul la satisfacator precum si in calculul valorii . Si nu mai inteleg de ce asiguratorul RCA ofera la sevice suma de 12.000 lei pentru reparatie , iar mie 9.318 lei .
Mai am o intrebare : cine plateste tractarea autoturismului de la locul accidentului la service si manopera la dezmembrarea partilor avariate ale masinii pentru constatarea avariei ?
dima alexandru, utilizator