Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Schimbare declaratie fata de primul proces penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Schimbare declaratie fata de primul proces penal

Sunt sotia reclamantului (martora) intr'un proces penal cu doi samsari de masini. La primul penal au dat o declaratie. Acum, la al doilea penal, daca declaratia lor va fi diferita are importanta? Am citit ca la un proces penal isi pot schimba declaratia pana se ajunge in instanta. Dar s'a ajuns in instanta. Acum alta declaratie pe care ei o pot schimba pana in instanta si daca va fi diferita de prima asta nu inseamna marturie mincinoasa?
Multumesc.
Diamandi, utilizator
Doar martorii pot săvârși infracțiunea de mărturie mincinoasa, in esența. Și experții audiați in cauza.
Suspecții și inculpații au dreptul de a da orice fel de declarații și sa le schimbe de câte ori vor ei.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Deci daca samsarii mint in ce declara la politie nu este fals in declaratii chiar daca prin dovezile scrise (talon masina si alte acte) este clar ca mint?
Si in loc sa i se asigure totala credibilitate martorului, doar el este pasibil de a fii acuzat ca minte?
Total paradoxal...
Nemaivorbind ca pe foaia de la politie si la reclamant si la suspecti scrie 'declaratie de martor'...

Alexandru Matache a scris:

Doar martorii pot săvârși infracțiunea de mărturie mincinoasa, in esența. Și experții audiați in cauza.
Suspecții și inculpații au dreptul de a da orice fel de declarații și sa le schimbe de câte ori vor ei.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Martorii care rămân martori nu au dreptul.de a-si schimba declarația.
Au obligația de a declara adevărul sub sancțiunea legii penale.
Doar acuzații au dreptul.de a declara ce vor.
Samsarii respectivi nu ar trebui sa fie martori, ci persoane acuzate, adică suspecți sau inculpații.
Suspecții sau inculpații nu sunt obligați sa declare adevarul in procesul penal.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj