avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Schimbare declaratie fata de primul proces penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Schimbare declaratie fata de primul proces penal

Sunt sotia reclamantului (martora) intr'un proces penal cu doi samsari de masini. La primul penal au dat o declaratie. Acum, la al doilea penal, daca declaratia lor va fi diferita are importanta? Am citit ca la un proces penal isi pot schimba declaratia pana se ajunge in instanta. Dar s'a ajuns in instanta. Acum alta declaratie pe care ei o pot schimba pana in instanta si daca va fi diferita de prima asta nu inseamna marturie mincinoasa?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2019
Diamandi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru Matache , Avocat 18:31, 26 Aprilie 2019
Doar martorii pot săvârși infracțiunea de mărturie mincinoasa, in esența. Și experții audiați in cauza.
Suspecții și inculpații au dreptul de a da orice fel de declarații și sa le schimbe de câte ori vor ei.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Deci daca samsarii mint in ce declara la politie nu este fals in declaratii chiar daca prin dovezile scrise (talon masina si alte acte) este clar ca mint?
Si in loc sa i se asigure totala credibilitate martorului, doar el este pasibil de a fii acuzat ca minte?
Total paradoxal...
Nemaivorbind ca pe foaia de la politie si la reclamant si la suspecti scrie 'declaratie de martor'...

Alexandru Matache a scris:

Doar martorii pot săvârși infracțiunea de mărturie mincinoasa, in esența. Și experții audiați in cauza.
Suspecții și inculpații au dreptul de a da orice fel de declarații și sa le schimbe de câte ori vor ei.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Martorii care rămân martori nu au dreptul.de a-si schimba declarația.
Au obligația de a declara adevărul sub sancțiunea legii penale.
Doar acuzații au dreptul.de a declara ce vor.
Samsarii respectivi nu ar trebui sa fie martori, ci persoane acuzate, adică suspecți sau inculpații.
Suspecții sau inculpații nu sunt obligați sa declare adevarul in procesul penal.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs la decizie procuror de clasare dosar penal Diamandi Diamandi Sunt reclamant intr\'un caz cu doi samsari. Politistul de caz a propus clasarea, el nevrand sa ia ca probe inregistrarile audio din care reiesea clar ... (vezi toată discuția)
Martor - sotie cu procura pot studia dosar la politie? Diamandi Diamandi Sunt sotia reclamantului si singurul martor in proces. In dosarul penal care se afla in lucru acum la politie eu ma pot duce sa il studiez daca am ... (vezi toată discuția)
Polițistul de caz nu a prezentat procurorului, de mai bine de un an, sesizările mele privind declarațiile false din dosar. ce pot să fac împotriva lui, cum e mai bine? soparla62 soparla62 La data de 07.08.2017 am depus la parchet o plangere penala privind falsul intelectual conform art.321 Ncp. Plangerea a fost trimisa la politie, politistul a ... (vezi toată discuția)