Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mărfurile care părăsesc România
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mărfurile care părăsesc România

Buna ziua,

Care este procedura juridica, eventual fiscala, in urmatoarea situatie: un tir incarcat cu marfa societatii trece peste granita, descarca o parte din marfa, revine in tara cu marfa ramasa, si o descarca aici. Transportul este organizat asa din cauza sarbatorilor.
Ce documente presupune aceasta situatie? Procedura?

Va multumesc!
Buna ziua,

In primul caz, din ce date expuneti, e vorba despre o livrare intracomunitara de marfuri, iar in ideea ca transportul e organizat de o firma,trebuie sa aveti un invoice si CMR in care sa mentionati date cu privire la marfa si client extern. Ptr marfa care face un ocol ptr a fi livrata tot in Romania puteti face o factura pe numele clientului din Romania, cu date complete despre marfa, eventual o nota explicativa anexata cu privire la traseul atipic al marfii si semnatura administratorului.
Constantin Vera, Contabil
Va multumesc!