avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare in Romania a unui autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare in Romania a unui autoturism

Am cumparat o masina din Germania personal,pe briful mare propietar este o firma ,iar masina am cumparat o de la un dealar care este o alta firma ,factura este intre mine si dealer ,pot avea probleme la inmatriculare in romania ,am efectuat si RAR ul
Cel mai recent răspuns: Alexandru Andreescu , utilizator 06:37, 28 Iulie 2019
Daca nu aveti document legal achizitie auto incheiat cu proprietarul din brif ,puteti intampina greutati


nyk72 a scris:

Am cumparat o masina din Germania personal,pe briful mare propietar este o firma ,iar masina am cumparat o de la un dealar care este o alta firma ,factura este intre mine si dealer ,pot avea probleme la inmatriculare in romania ,am efectuat si RAR ul
[/quot

Si eu am aceeasi problema. Cum ai rezolvat? Ms
Daca ati efectuat deja rar-ul, nu aveti alta varianta decat sa continuati in vederea inmatricularii.
Oricum sunt sanse mari sa fie inmatriculata fara probleme, deoarece vanzatorul de pe factura era un dealer auto.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto masina din germania dan73nik dan73nik As dori sa cumpar o masina din Germania, ca apoi sa o inmatriculez in Romania. Ce stiti despre inmatricurea pe baza de factura ? Influenteaza asupra taxei de ... (vezi toată discuția)
Actele de germania au nume de societate iar kaufertrag-ul (actul de vanzare-cumparare) nume de persoana fizica - auto kartoforul1 kartoforul1 vreau sa cumpar o masina de la o pers fizica care a adus masina din germania,dar pe brif,ul mic sunt nume de societate iar contr de vanz cumparare are nume de ... (vezi toată discuția)
Vanzatorul nu este proprietarul din brief. auto cump. din germania. marian89 marian89 Buna ziua, Am cumparat o masina din Germania de la un dealer (AB Automobile), care la randul sau a cumparat masina de la proprietar (Christian). In Brief ... (vezi toată discuția)