avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot face succesiunea după tatăl meu, în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot face succesiunea după tatăl meu, în condițiile în care pe certificatul de deces nu apare CNP-ul?

Buna ziua. Cum pot face succesiunea dupa tatal meu, in conditiile in care pe certificatul de deces nu apare CNP-ul. Mentionez ca a decedat in anul 1996. Pe anexa 24 este solicitat CNP-ul . Se poate face si fara CNP?
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: atp1 , utilizator 10:27, 1 Mai 2019
Buna dimineata. Pe raza carui oras a murit?
Comuna satulung, Maramures, La 13 km de Baia Mare, daca e vorba de raza unui oras apropiat
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2019
atp1, utilizator
O curiozitate personala, in ce an s-a nascut de nu are CNP? Eu am pe cineva nascuta in 1818 si da, nu avea CNP alocat pe certificatul de nastere, buletin, dar intre timp i s-a alocat si asta se poate afla de la Politie.
Nu are nici pe cel de nastere, nici pe cel de deces, iar buletinul, la data decesului era tipul vechi. Nascut in 1945
Va puteti adresa stării civile pentru atribuirea unui cnp.
Însă nu e obligatoriu. La vechiul notariat de stat, succesiunile se dezbateau și fără cnp.

Alte discuții în legătură

La ce instituție să mai caut certificatul de deces? MaraToaderia20 MaraToaderia20 La ce instituție să mai caut certificatul de deces? Dorim să dezbatem succesiunea după bunicul nostru, decedat acum 55 ani. Negăsind certificatul ... (vezi toată discuția)
Anexa 24 stare civila / succesiune sch sch 1.Va rog sa imi spuneti ce acte trebuiesc pt. a obtine Anexa 24 Stare Civila in vederea dezbaterii ulterioare a succesiunii, si daca aceasta solicitare, in ... (vezi toată discuția)
Acte gresite cameliaandreescu cameliaandreescu Buna ziua, Bunica a decedat acum cateva luni, iar in casa nu am gasit certificatul de nastere. Scotand duplicatul din satul unde s-a nascut am realizat ca ... (vezi toată discuția)