Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot face succesiunea după tatăl meu, în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot face succesiunea după tatăl meu, în condițiile în care pe certificatul de deces nu apare CNP-ul?

Buna ziua. Cum pot face succesiunea dupa tatal meu, in conditiile in care pe certificatul de deces nu apare CNP-ul. Mentionez ca a decedat in anul 1996. Pe anexa 24 este solicitat CNP-ul . Se poate face si fara CNP?
Manuela Rășină, administrator
Buna dimineata. Pe raza carui oras a murit?
Comuna satulung, Maramures, La 13 km de Baia Mare, daca e vorba de raza unui oras apropiat
atp1, utilizator
O curiozitate personala, in ce an s-a nascut de nu are CNP? Eu am pe cineva nascuta in 1818 si da, nu avea CNP alocat pe certificatul de nastere, buletin, dar intre timp i s-a alocat si asta se poate afla de la Politie.
Nu are nici pe cel de nastere, nici pe cel de deces, iar buletinul, la data decesului era tipul vechi. Nascut in 1945
Va puteti adresa stării civile pentru atribuirea unui cnp.
Însă nu e obligatoriu. La vechiul notariat de stat, succesiunile se dezbateau și fără cnp.