Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire - fără copii, un singur frate în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire - fără copii, un singur frate în viață, diverși nepoți

Cristos a înviat! Cine are cunoștințe și un minut liber, îmi poate spune cine și ce moștenește după decesul unui bătrân care (cred că) nu a lăsat testament? Datele sunt:
- soția a decedat acum câteva luni; nu au avut copii; nu există copii nici în afara căsătoriei;
- decedatul a avut 8 frați, dintre care în viață se mai află o singură soră;
- toți frații (și cei decedați, și sora aflată în viață) au copii.
Aș fi înclinat să cred că sora primește 50%, iar restul se împarte în mod egal la nepoții defunctului (mai puțin la copiii surorii aflate în viață). Dar, în afara unui curs de drept constituțional de un semestru, făcut acum 20 de ani, nu am nicio pregătire juridică.
Mulțumesc!
Ssarmiss, utilizator
Bunurile din masa succesorala sunt comune?
Soția are frați?
mostenirea lui se imparte in 8 parti egale.. partea fratilor decedati se culege de catre copiii fiecaruia.
Multumesc! Bunurile sunt comune, am uitat sa precizez. Am inteles, deci masa succesorala se imparte la toti fratii sotului si sotiei. Daca acestia sunt decedati, copiii lor mostenesc.
Jumătatea soției se împarte între sot (1/2) si fratii/nepoții acesteia (1/2).
Ulterior cota de 3/4 a sotului este moștenită de sora in viata si de nepoți.