avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire - fără copii, un singur frate în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire - fără copii, un singur frate în viață, diverși nepoți

Cristos a înviat! Cine are cunoștințe și un minut liber, îmi poate spune cine și ce moștenește după decesul unui bătrân care (cred că) nu a lăsat testament? Datele sunt:
- soția a decedat acum câteva luni; nu au avut copii; nu există copii nici în afara căsătoriei;
- decedatul a avut 8 frați, dintre care în viață se mai află o singură soră;
- toți frații (și cei decedați, și sora aflată în viață) au copii.
Aș fi înclinat să cred că sora primește 50%, iar restul se împarte în mod egal la nepoții defunctului (mai puțin la copiii surorii aflate în viață). Dar, în afara unui curs de drept constituțional de un semestru, făcut acum 20 de ani, nu am nicio pregătire juridică.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2019
Ssarmiss, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:15, 28 Aprilie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunurile din masa succesorala sunt comune?
Soția are frați?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
mostenirea lui se imparte in 8 parti egale.. partea fratilor decedati se culege de catre copiii fiecaruia.
Multumesc! Bunurile sunt comune, am uitat sa precizez. Am inteles, deci masa succesorala se imparte la toti fratii sotului si sotiei. Daca acestia sunt decedati, copiii lor mostenesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Jumătatea soției se împarte între sot (1/2) si fratii/nepoții acesteia (1/2).
Ulterior cota de 3/4 a sotului este moștenită de sora in viata si de nepoți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se face succesiunea? padri padri In urma decesului tatalui meu urmeaza sa se faca succesiunea averii imobiliare ramase,avere ce consta intr-un apartament de 80mp. Familia este compusa din ... (vezi toată discuția)
Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are 2 copii.cu ... cony55 cony55 Socrul meu,s a recasatorit,iar din prima casatorie are 2 copii.Cu actuala sotie,n a avut copii.Intre timp,ii moare un copil,acesta din urma,avind la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Succesiune (mostenitor decedat inaintea dezbaterii) dobrelucia49 dobrelucia49 in cazul in care unul din mostenitori a decedat inainte de inceperea actiunii succesorale cine vine la mostenire?sotia supravietuitoare sau copiii ... (vezi toată discuția)