Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cine incaseaza banii dupa o asigurare pe viata si cine ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cine incaseaza banii dupa o asigurare pe viata si cine lichideaza un imprumut facut de o persoana decedata ?

Buna ziua. As dori sa pun o intrebare in forum. Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde . Prietenei mele i-a murit de curand tatal care avea o asigurare pe viata. Avea de asemene si un imprumut de la o Banca,imprumut pe care murind nu a reusit sa-l lichideze. Intrebare : care este rolul celor doi mostenitori in ceea ce priveste asigurarea si imprumutul ? Incaseaza ei banii pe asigurare ? Trebuie sa lichideze imprumutul facut de tatal lor ? Inca o data multumesc.
Asigurare pt acel credit ? Daca da, e in folosul bancii, daca nu, beneficiarul incaseaza - cel mentionat in polita.
In ce priveste creditul, daca accepta mostenirea, platesc in limita valorii mostenite si creditul.