Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract locatiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract locatiune

Buna seara! Am un apartament pe care urmeaza sa-l inchiriez unui cuplu si am redactat contractul de locatiune. Chiriasii doresc ca acest contract sa fie incheiat doar intre mine si unul din ei deoarece lucreaza in cadrul armatei si a putea deconta suma. Am discutat cu ei si m-au rugat ca pe cealalta persoana sa o trec in act aditional. Intrebarea mea este, ce calitate ar avea? Sa trec locatar sau pur si simplu concubina locatarului? Actul aditional poate fi din aceeasi data cu contractul? Multumesc frumos!
Nu se pot adauga parti in contracte, prin acte adiționale.
Fie încheiati contractul cu ambii, fie doar cu respectivul domn.
Contractul este incheiat cu respectivul domn, insa pe dansa am trecut-o doar ca va locui in acel apartament, nu este parte a contractului.

gi-jane2, moderator