avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ștergerea dobânzii la cheltuieli comune asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ștergerea dobânzii la cheltuieli comune asociație

Nu s-au plătit cheltuielile comune timp de un an jumate și dobînzile au ajuns în jur de 4000 de lei.Acum locatarul a făcut o cerere cum că au trecut cinci ani și are dreptul de a fi șterse toate dobînzile .
Întrebarea mea este dacă are dreptate? El se referă la o lege din 1959.
Cel mai recent răspuns: flory_mr , utilizator 17:05, 1 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sumele cu titlu de restanta neachitate in termenul stabilit atrag penalitati nu dobanzi
Conform disp L nr 196/2018 valoarea penalitatilor nu poate depasi valoarea sumei de baza la care au fost aplicate
In cazul asociatiilor de proprietari,interventia termenului de prescriere drept de executare debite este de 3 ani
In cazul asociatiilor de proprietari numai instanta de judecata se poate pronunta la cererea partii interesate si poate dispune hotarare judecatoreasca prin care sa dispuna interventia termenului de prescriptie
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datoriile fiscale care au depășit termenul de 3 ani s-au prescris și nu mai pot fi cerute (vor fi stornate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati asociatii de proprietari runner27 runner27 Cu cat timp retroactiv se pot incasa de catre asociatie penalitati neachitate de proprietari la restante achitate de proprietari la cheltuielile comune ?Adica ... (vezi toată discuția)
Penalități întreținere cico2cico cico2cico În urma cu aproximativ 10 ani am fost înregistrat cu penalități de 160 lei în condițiile în care suma restanta era de aproximativ 200 lei. ... (vezi toată discuția)
Prescriere penalitati mai mari de 3 ani rapanici rapanici Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti cum procedez sa sterg penalitatile de la intretinere. La data de 11.11.2009 am avut la intretinere o restanta de ... (vezi toată discuția)