Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ștergerea dobânzii la cheltuieli comune asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ștergerea dobânzii la cheltuieli comune asociație

Nu s-au plătit cheltuielile comune timp de un an jumate și dobînzile au ajuns în jur de 4000 de lei.Acum locatarul a făcut o cerere cum că au trecut cinci ani și are dreptul de a fi șterse toate dobînzile .
Întrebarea mea este dacă are dreptate? El se referă la o lege din 1959.
Sumele cu titlu de restanta neachitate in termenul stabilit atrag penalitati nu dobanzi
Conform disp L nr 196/2018 valoarea penalitatilor nu poate depasi valoarea sumei de baza la care au fost aplicate
In cazul asociatiilor de proprietari,interventia termenului de prescriere drept de executare debite este de 3 ani
In cazul asociatiilor de proprietari numai instanta de judecata se poate pronunta la cererea partii interesate si poate dispune hotarare judecatoreasca prin care sa dispuna interventia termenului de prescriptie
Datoriile fiscale care au depășit termenul de 3 ani s-au prescris și nu mai pot fi cerute (vor fi stornate).