Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unul dintre vecini și-a instalat, fără să întrebe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unul dintre vecini și-a instalat, fără să întrebe pe nimeni, două camere de supraveghere pe balcon. Este legal să monitorizeze domeniul public?

Buna seara
Unul din vecinii mei si-a montat 2 camere de supraveghere pe balconul dumnealui ,acesta locuind la etajul 2 pentru a monitoriza parcarea si trotuarul Nu a intrebat pe nimeni nimic vis a vis de acest lucru . In plus are la geamul de la bucătărie pusa oglinda retrovizoare
Ne-a exasperat mai ales ca domnul si povestește "l-am văzut pe x cu y si facea.."
Nu avem asociatie de proprietari
Având în vedere ca monitorizează domeniul public, nu se încalcă protecția datelor?
Va rog frumos sa imi precizați de unde ma pot documenta
Va mulțumesc anticipat
Daca locatarul a instalat oglinda retrovizoare pe partea exterioara a imobilului de locuit in comun,legal acest lucru se poate executa numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheiere de contract de inchiriere sau de folosinta
In cazul dv nu aveti asociatie de proprietari
Instalarea sistemelor de supraveghere in cazul imobilelor de locuit in comun necesita respectarea si parcurgerea procedurii legal prevazute
Problema esentiala in speta dv consta in acea ca nu exista asociatie de proprietari
Eventual puteti sesiza oficial politia teritoriala care sa verifice legalitatea instalarii sistemului de supraveghere
Conform Legii nr.333/2003 art.58 instalarea de sisteme de supraveghere video care NU sunt in domeniul privat: resedinte/locuinte trebuiesc montate de catre firme licentiate de politie.
Per a contrario, se poate instala sistemul pe domeniu privat: curte/balcon/autovehicul. De ex. pui pe proprietatea ta o camera ca sa supraveghezi locul unde ai parcat masina, sau intrarea. In general sistemele se monteaza ptr. depistarea infractiunilor, daca surprind si faze de can-can, asta e... ca vede ce face X sau Y, aceleasi faze le poate surprinde vecinul de la 2 si daca ar privi mereu pe fereastra, iar inregistrarile n-au nici o valoare, daca nu reprezinta imaginile vreunei infractiuni.
iordantonio, utilizator
Mai pe scurt, pot sa fac cate poze vreau, sa filmez - pe domeniul public pe cine vreau, fara sa mi ceara cont de ceva...
Prea multa vorbarie pe aceasta tema si are dreptate @iordantonio cand afirma ca ...In general sistemele se monteaza ptr. depistarea infractiunilor..., ca daca nu ar fi, nu s-ar povesti, mai ales ca omu' a si cheltuit o anumita suma pentru achizitionarea sistemului (1-2 camere, DVR-ul, cabluri, sursa de energie electrica - consum, etc).
Va dau un exemplu: unui cetatean i se zgaria in mod repetat automobilul, aflat in parcarea fara plata din zona blocului sau. Exasperat de situatie, a fost sfatuit sa-si monteze o camera de supraveghere, in balconul sau, cu focalizare doar pe automobilul sau.
Cine credeti ca-i zgaria masina? Vecinul sau, de-altfel un respectabil politist, care pretindea fara vre-o dovada ca acela este "locul meu de parcare"...
Cazul a fost prezentat pe un post de TV, Omul a platit toate daunele provocate, mai mult, era sa sara din statele de functiuni de la job!
Chiar banuiti macar ca inregistrarile pot fi folosite la altceva, decat la demonstrarea unei infractiuni? Pe bune?
Ca omul mai si povesteste ce vede, este o alta chestiune - adica de fapt ce faceau x si y - se dadeau in barci? Sau ce? Asa da exasperare!
Adam Grecu, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns

ynocentta a scris:

Daca locatarul a instalat oglinda retrovizoare pe partea exterioara a imobilului de locuit in comun,legal acest lucru se poate executa numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheiere de contract de inchiriere sau de folosinta
In cazul dv nu aveti asociatie de proprietari
Instalarea sistemelor de supraveghere in cazul imobilelor de locuit in comun necesita respectarea si parcurgerea procedurii legal prevazute
Problema esentiala in speta dv consta in acea ca nu exista asociatie de proprietari
Eventual puteti sesiza oficial politia teritoriala care sa verifice legalitatea instalarii sistemului de supraveghere