Forum Discuţii juridice Executare silită IMPLINIREA PRESCRIPTIEI DREPTULUI DE A SOLICITA ...
Discuție deschisă în Executare silită

IMPLINIREA PRESCRIPTIEI DREPTULUI DE A SOLICITA EXECUTAREA SILITA

Buna ziua. Vorim despre CASS (asigurari de sanatate) pentru anul 2005. Decizia de impunere si titlul principal nu mi-au fost transmise valabil, contastat definitiv, cu autoritate de lucru juddecat (cu ocazia executarilor silite ANAF doar a obligatiilor accesorii, toate anulate pe motivul netransmiterii valabil). Am facut mai apoi in 2018 si recursul administrativ, adresat catre ANAF si redirectionat de acesta catre emitentul actelor CJAS in urma caruia am primit un raspuns, dar ANAF mai cere in continuare lamuriri CJAS-ului, desii au trecut propape un an de cind am facut contestatia administrativa si i-mi comunica in scris de acesta solicitare. Nu a fost si nu este pe rol o actiune de executare pentru titlul principal. . Intrebare : Ce pot face pentru a obtine o sentinta in anularea sau …?… a actului administrativ (titlul de creanta principal), din care sa rezulte IMPLINIREA PRESCRIPTIEI DREPTULUI DE A SOLICITA EXECUTAREA SILITA prin pierderea puterii executorii a documentelor fiscale, prescriptie pe care ANAF refuza sa o constate in anul 2019 dupa 14 ani de nasterea dreptului de a obtine executarea si emite executari an de an doar pentru obligatii accesorii, anulate toate.
Cu stima
sandry, utilizator
Depuneti contestație la ANAF.Dacă nu se rezolva o sa va judecati daca aveti dreptate.
"Am facut mai apoi in 2018 si recursul administrativ, adresat catre ANAF ..."
Il mai fac odata ?