Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Bună ziua! Mă aflu în concediu de creștere copil până în luna noiembrie 2019 când va împlini bebe 2 ani insa tot in noiembrie 2019 voi mai avea un bebe. Voi mai beneficia de încă doi ani de concediu crestere copil? Si ce banuti voi primi? Nu am alte venituri realizate in perioada CCC. Mulțumesc!
Da, veti mai beneficia de încă doi ani de concediu pentru cresterea copilului.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Da, veti mai beneficia de încă doi ani de concediu pentru cresterea copilului.

Si voi primi 85% din indemnizația pe care o primesc acum?
Cuantumul indemnizației lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului.