avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafata apartamnet
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafata apartamnet

Platesc impozit pentru o suprafata apartamnet si parti comuna de 75mp+25mp (75.00 mp ocupat + 25.00 mp neocupat) , Total:
100.00 mp,
Cum pot obtine cit este suprafata locuibila (apartament) si parti comune, curte.

Doina

Cel mai recent răspuns: doinaVis , utilizator 19:18, 3 Mai 2019
Este ansamblu rezidential?
Daca da, in contractul ce V/C ce scrie?
Este un apartament vechi construit in 1957.
Vreau sa cer dosarul de la circa financiara ca sa pot vedea planul initial
Vedeti si la cadastru/carte funciara ce suprafata are apartamentul dvs. si intrebati administratia cum s-au calculat cotele din suprafata indiviza ( parti comune) pentru fiecare apartament si, implicit, cheltuielile.
Vedeti si legea 196/2018, acolo gasiti informatii ce va pot fi de ajutor, ca proprietar de apartament.
Ultima modificare: Joi, 2 Mai 2019
Ionut.ion, utilizator
La cadastru este inregistart doar 55 mp in loc de 75 mp, din cauza asta vroiam sa stiu de ce platesc pentru 75 mp.
Poate trebuie refacut cadastrul...
In realitate cati metri patrati are?
Asa l-ati cumparat? Apartamentul este la casa sau bloc?
Aveti vreun proiect de constructie, vreun plan, ceva...?
Poate ar trebui sa discutati si cu un cadastrist....
Ultima modificare: Joi, 2 Mai 2019
Ionut.ion, utilizator

Alte discuții în legătură

Suprafața utilă a unui apartament DeliaHiripan DeliaHiripan Bună ziua! Am cumpărat recent un apartament despre care știam că are suprafața utilă de 91 de metri pătrăți, lucru menționat în extrasul CF, dar și ... (vezi toată discuția)
intabulare (corectare greseala):pivnita(beci )cumparat odata cu apartementul in 1983,omisa la intabulare bebed bebed Ce trebuie facut pentru a inscrie in C.F. pivnita cumparata odata cu apartamentul in bloc,dar omisa din greseala ? In contractul de construire este scris clar ... (vezi toată discuția)
De ce notarii nu tin cont de titlurile de proprietate ? am titlul ... skoda2022 skoda2022 De ce notarii nu tin cont de titlurile de proprietate ? Am titlul de proprietate si act de vanzare cumparare pe apartamentul care a fost al parintilor mei. De ... (vezi toată discuția)