Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafata apartamnet
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafata apartamnet

Platesc impozit pentru o suprafata apartamnet si parti comuna de 75mp+25mp (75.00 mp ocupat + 25.00 mp neocupat) , Total:
100.00 mp,
Cum pot obtine cit este suprafata locuibila (apartament) si parti comune, curte.

Doina

Este ansamblu rezidential?
Daca da, in contractul ce V/C ce scrie?
Este un apartament vechi construit in 1957.
Vreau sa cer dosarul de la circa financiara ca sa pot vedea planul initial
Vedeti si la cadastru/carte funciara ce suprafata are apartamentul dvs. si intrebati administratia cum s-au calculat cotele din suprafata indiviza ( parti comune) pentru fiecare apartament si, implicit, cheltuielile.
Vedeti si legea 196/2018, acolo gasiti informatii ce va pot fi de ajutor, ca proprietar de apartament.
Ionut.ion, utilizator
La cadastru este inregistart doar 55 mp in loc de 75 mp, din cauza asta vroiam sa stiu de ce platesc pentru 75 mp.
Poate trebuie refacut cadastrul...
In realitate cati metri patrati are?
Asa l-ati cumparat? Apartamentul este la casa sau bloc?
Aveti vreun proiect de constructie, vreun plan, ceva...?
Poate ar trebui sa discutati si cu un cadastrist....
Ionut.ion, utilizator