avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere

Bună ziua! Am 58 de ani. La emiterea certificatului de naștere a fost adăugată o litera la nume. De asemenea și numele tatălui, care trăiește, și al mamei au fost modificate la fel. Nu mai am frați, vor fi probleme la moștenire?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 12:48, 4 Iunie 2019
La mostenirea cui?
Dvs si partintii aveti acelasi nume.
Mai exact, tata e BUCĂȚA iar eu BUCĂȚEA

raluk0207 a scris:

La mostenirea cui?
Dvs si partintii aveti acelasi nume.

Nu e nicio problemă.
Cand veti dezbate succesiunea după tatăl dvs, notarul va lua celor 2 martori (a caror prezenta este oricum obligatorie) cate o declarație de notorietate. Ca l-au cunoscut bine pe tatăl dvs si cunosc faptul că Bucata ă fost aceeași persoană cu Bucatea.
Ultima modificare: Vineri, 3 Mai 2019
raluk0207, utilizator
Categoric vor fi probleme. Solicitati urgent rectificarea actelor astfel incat sa fiti toti 3 corect si sa aveti acelasi nume. Va dati seama ca nu veti putea primi nici macar certificatul de deces in cazul decesului unuia dintre parinti, deoarece legal nu sunteti fiica/fiul lor?
Bun, și trebuie să - mi schimb toate actele?

Justitiarul711 a scris:

Categoric vor fi probleme. Solicitati urgent rectificarea actelor astfel incat sa fiti toti 3 corect si sa aveti acelasi nume. Va dati seama ca nu veti putea primi nici macar certificatul de deces in cazul decesului unuia dintre parinti, deoarece legal nu sunteti fiica/fiul lor?

Alte discuții în legătură

La decesul tatălui meu am descoperit ca numele lui de familie este cu â din a, nu î din i cum este scris la mine și la fratele mai mic. vom avea probleme la succesiune? myinfo myinfo Buna ziua, la decesul tatalui meu am descoperit ca de fapt numele lui de familie se scria cu â din a si nu î din i cum eu si fratele mai mic avem numele ... (vezi toată discuția)
Numele mamei trecut gresit in certificatul de nastere LoctusIvan LoctusIvan Buna ziua! Persoana X are un certificat de nastere de tip vechi in care apar atat numele si prenumele tatalui scris corect, dar prenumele mamei este scris ... (vezi toată discuția)
Nume de familie scris gresit ioanaDD ioanaDD buna ziua.Numele de familia al tatalui meu este cu A,iar al meu este cu I,au gresit o litera.In caz de o mostenire sau acte,ceva, poate fi vreo problema? (vezi toată discuția)