Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere

Bună ziua! Am 58 de ani. La emiterea certificatului de naștere a fost adăugată o litera la nume. De asemenea și numele tatălui, care trăiește, și al mamei au fost modificate la fel. Nu mai am frați, vor fi probleme la moștenire?
La mostenirea cui?
Dvs si partintii aveti acelasi nume.
Mai exact, tata e BUCĂȚA iar eu BUCĂȚEA

raluk0207 a scris:

La mostenirea cui?
Dvs si partintii aveti acelasi nume.

Nu e nicio problemă.
Cand veti dezbate succesiunea după tatăl dvs, notarul va lua celor 2 martori (a caror prezenta este oricum obligatorie) cate o declarație de notorietate. Ca l-au cunoscut bine pe tatăl dvs si cunosc faptul că Bucata ă fost aceeași persoană cu Bucatea.
raluk0207, utilizator
Categoric vor fi probleme. Solicitati urgent rectificarea actelor astfel incat sa fiti toti 3 corect si sa aveti acelasi nume. Va dati seama ca nu veti putea primi nici macar certificatul de deces in cazul decesului unuia dintre parinti, deoarece legal nu sunteti fiica/fiul lor?
Bun, și trebuie să - mi schimb toate actele?

Justitiarul711 a scris:

Categoric vor fi probleme. Solicitati urgent rectificarea actelor astfel incat sa fiti toti 3 corect si sa aveti acelasi nume. Va dati seama ca nu veti putea primi nici macar certificatul de deces in cazul decesului unuia dintre parinti, deoarece legal nu sunteti fiica/fiul lor?