Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere

Bună ziua! Am 58 de ani. La emiterea certificatului de naștere a fost adăugată o litera la nume. De asemenea și numele tatălui, care trăiește, și al mamei au fost modificate la fel. Nu mai am frați, vor fi probleme la moștenire?
Categoric. Dupa ce va rectificati certificatul de nastere/casatorie, veti solicita rectificarea tuturor actelor. Va veti face un alt act de identitate, permis de conducere, pasaport, astfel incat toate documentele sa va bata cu cele ale parintilor. Practic tatal va da numele si dvs. si mamei. Deci asa cum este corect numele tatalui dvs. trebuie sa fie inscris atat la dvs. cat si la mama dvs.