avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces verbal de vecinatate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces verbal de vecinatate

Bună ziua! A venit un vecin cu proces verbal de vecinătate. Are un teren și vrea sa construiască o casă. Nu este vecin direct cu noi. Noi suntem în planul 2 deci nu ma deranjează construcția lui. Ce ma nedumereste este ca vrea copie după buletinul meu. Și nu exista decât un singur exemplar din acest proces verbal. Este bine sa semnez și să-i dau copie după buletin ? Fără sa am și eu un exemplar ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 06:55, 4 Mai 2019
Ce scrie in cuprinsul lui, se face referire la vreoo hotarare locala, ceva...?
Eu cand am construit casa n-am avut nevoie de acordul vecinilor, doar de autorizatie si restul documentelor legale.
Eu nu as semna acea hartie, mai ales ca nu-mi este vecin direct.
Este un simplu Proces verbal de vecinătate în care scrie :subsemnatii proprietari și se insiră propietarii și CNP-urile lor, am procedat la recunoașterea și stabilirea limitei și vecinătăți imobilului și scrie un nr de tarla. Este Anexa nr. 1. 39 la Regulament. Spune ca trebuie un exemplar pentru fiecare parte. Și este semnat de un cadastrist. Eu am un singur exemplar.
Domnul are acte pe acea suprafata de teren, este intabulata, etc.?
Sincer, e prima data cand aud de asta.
Stiu ca se facea un asemenea Proces verbal de vicinatate in momentul in care doreai sa faci acte ( cadastru, etc.) pentru o suprafata detinuta doar printr-un titlu de proprietate si prin acesta se atesta ca granita, hotarul, este cel luat in considerare la masutatoare si vecinii nu au nici-o obiectie legat de asta...
Da, are acte. Probabil ca vrea sa construiască un sediu de firma. Însă terenul lui este departe de al meu. Eu vreau sa știu dacă nu trebuie sa rămână un exemplar și la mine și dacă trebuie să-i dau copie după buletin
Eu cred ca da, ar trebui sa aveti si dvs. un exemplar...
Dar, cum am mai spus, nu am mai intalnit asemenea situatie... Poate e cineva mult mai in masura sa va ajute...

Alte discuții în legătură

Cererea eliberare acord vecinatate trebuie semnata de ambii soti? iosif szasz iosif szasz Conform cerintelor din C.U. am depus catre Consiliul local(care imi este vecin-pasune comunala),cerere pentru eliberare acord autentificat al vecinilor si ... (vezi toată discuția)
Ordin ancpi 134/2009 ion_laurentiu ion_laurentiu am un teren de aprox 600 mp conform actelor de proprietate. in realitate acesta are aprox 900mp cf masuratori. in momentul in care am facut cadastru nu am mai ... (vezi toată discuția)
Fond funciar - intabulare teren extravilan ContSters206369 ContSters206369 la intabularea unui teren extravilan ,trebuie semnaturile sau acordul,vecinilor,si luarea in evidenta la primaria de care apartine , s-au se va face ... (vezi toată discuția)