Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces verbal de vecinatate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces verbal de vecinatate

Bună ziua! A venit un vecin cu proces verbal de vecinătate. Are un teren și vrea sa construiască o casă. Nu este vecin direct cu noi. Noi suntem în planul 2 deci nu ma deranjează construcția lui. Ce ma nedumereste este ca vrea copie după buletinul meu. Și nu exista decât un singur exemplar din acest proces verbal. Este bine sa semnez și să-i dau copie după buletin ? Fără sa am și eu un exemplar ? Multumesc
Da, asta caut. Pe cineva care știe.
Maryanna88 a scris:
A venit un vecin cu proces verbal de vecinătate...
Nu este vecin direct cu noi.

Regulamentul de avizare, recepție și înscriere în evidențele de cadastru și carte funciară
Art. 380.
Glosar de termeni tehnici:

- procesul-verbal de vecinătate încheiat între proprietarul imobilului și deținătorii imobilelor învecinate este actul de constatare a situației din teren, prin care se exprimă acordul cu privire la identificarea corectă a limitelor comune recunoscute de către aceștia, întocmit de persoana autorizată cu prilejul identificării și măsurării imobilului care face obiectul documentației cadastrale;

romascanu, moderator