Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... În cât timp se soluționează custodia exclusiva a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

În cât timp se soluționează custodia exclusiva a copilului când tatăl este de acord cu acest lucru? Care sunt demersurile necesare?

Hristos a înviat! In cat timp se soluționează custodia exclusiva a copilului daca tatal este de acord cu acest lucru? Care sunt demersurile necesare? Tatal a recunoscut copilul care are acum 5 ani dar nu s-a ocupat in nici un fel de creșterea acestuia, copilul nici macar nu il cunoaște. El este trecut doar în certificatul de naștere. Va mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Dacă tatăl este de acord, atunci mergeți împreună la notar si se soluționeaza in 30 de zile. Dacă refuză să vină la notar,atunci formulati acțiune în instanță și puteti obtine autoritatea părintească exclusivă și fără acordul lui, daca probati cele spuse de dvs. În acest ultim caz, termenul de soluționare diferă, depinde in ce oras va aflati si deschideți procesul. Luati legatura cu un avocat( recomandat sau de pe forum) daca tatăl va face probleme si amână prezentarea la notar.
Se poate la notar sa imi cedeze drepturile asupra copilului?
Manuela Rășină, administrator
Nu, la notar se poate doar cu exercitarea autoritatii parintesti in comun.