Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Parcurs plangere penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Parcurs plangere penala

Buna ziua,

Doresc sa depun o plangere penala, insa am o nedumerire.
Imi puteti spune va rog cine poate citi plangerea penala, in afara de organele de urmarire penala si unde ajunge aceasta dupa inceperea urmaririi penale? Poate fi citita de persoanele care fac obiectul plangerii sau nu?
Va multumesc.
razmar, utilizator
Va recomand sa depuneţi plângerea la parchetul competent. Ea va fi repartizată unui procuror, se va constitui un dosar penal cu număr unic, după care procurorul va trimite plângerea la organele de cercetare penală (poliţişti) pentru a începe urmărirea penală şi pentru a administra probe. Făptuitorul împotriva căruia depuneţi plângerea nu va avea acces la dosarul penal decât ulterior dobândirii calităţii de suspect. Sigur că, de la un punct încolo, oricărei persoane acuzate ii este garantat dreptul de a consulta dosarul, inclusiv plângerea penală, pentru a se putea apăra.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Va multumesc pentru raspuns! Credeam ca persoanele vizate de plangerea penala pot consulta doar dosarul penal constituit ulterior, nu si plangerea in sine.
In cazul faptelor de coruptie, anchetate de DNA spre exemplu, imi puteti spune va rog daca tot politistii se ocupa de cercetarea penala sau doar procurorii?
Va multumesc.
În cazul dosarelor vizând infracţiuni de competenţa DNA, procurorul este obligat să efectueze urmărirea penală, dar îşi poate delega şi în acest caz unele atribuţii către ofiţerii de poliţie judiciară. Dar la DNA ofiţerii de poliţie judiciară îşi desfăşoară activitatea tot în interiorul DNA, nu la sediul unui inspectorat de poliţie.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Buna ziua va rog mult sa mă ajutați cu un răspuns a fost furat un card de bonuri și sa cumpărat pe el și până la urmă vinovatul a fost găsit și bani au fost recuperați dar plângerea depusă la poliție nu poate fii retrasă de ce nu merge retrasă plângerea daca oameni sau înțeles